אומדן דמי שכירות ראויים

במקרים משפטיים שונים, עולה הצורך לבצע אומדן דמי שכירות ראויים לנכס על ידי שמאי מקרקעין מוסמך על מנת לקבוע את גובה דמי השכירות אותו צריך לשלם צד א’ לצד ב’.

אומדן דמי שכירות ראויים יכול להתבצע בכל סוגי נכסי המקרקעין, בין אם המדובר בחנות, משרד, דירת מגורים, צמוד קרקע, מגרשים ועוד.

אומדן דמי השכירות הראויים מושפע כמובן ממספר רב של גורמים ביניהם:

  • שטח הנכס.
  • מיקום הנכס.
  • קומת הנכס בבניין (וכן מידת ההשפעה במידה ויש/אין מעלית).
  • ייעוד הנכס וסוגי השימושים המותרים.
  • רמת הגמר בנכס (מעטפת/גמר).
  • יחס ברוטו נטו.
  • רמת הביקוש וההיצע בסביבת הנכס לסוג הנכס המוערך.

מקרה נפוץ אשר דורש לעיתים רבות הערכת דמי שכירות ראויים מתקיים כאשר קבלן מאחר במסירת דירה חדשה מעבר ל-60 יום מהמועד שנקבע בחוזה.

בית המשפט העליון קבע בהחלטה תקדימית כי גם במקרים בהם מנסה הקבלן להקשות על רוכשי הדירות לתבוע בגין איחור במסירת הדירה על ידי ניסוח סעיפים הסותרים את חוק המכר, קבע בית המשפט כי סעיף זה איננו חוקתי והקבלנים לא יוכלו על סמך סעיפים למנוע פיצוי מרוכשי הדירות.

עוד נקבע, כי גם כאשר הקבלן קובע פיצוי מוסכם (נמוך כמובן מדמי השכירות הראויים), סעיף זה איננו עומד במבחן החוק וניתן להביא הערכת שמאי על מנת לקבל את דמי השכירות הראויים לנכס דומה.

“תעריף” הפיצוי בגין איחור במסירת דירה מקבלן נקבע בחוק כדלקמן:

דמי השכירות במקרה של איחור מסירה מקבלן נקבעו על סך של פי 1.5 מדמי השכירות הראויים בהתאם למיקום הדירה ולגודלה החל במועד החוזי של מסירת הדירה וסיומה בתוך שמונה חודשים מאותו מועד.

דמי השכירות במקרה של איחור מסירה מקבלן נקבעו על סך של פי 1.25 מדמי השכירות הראויים בהתאם למיקום הדירה ולגודלה החל בתשעה חודשים לאחר המועד החוזי של מסירת הדירה ואילך.

לחברת “House-Value”  – שמאות מקרקעין ונדל”ן מניב, ניסיון עשיר ומגוון בעריכת חוות דעת להערכת אומדן דמי השכירות הראויים במגוון סוגי נכסים שונים.

לייעוץ והכוונה התקשרו ללא עלות וללא התחייבות: 073-7599567

 

קבלו ייעוץ ראשוני חינם

[]
1 Step 1
שם מלאyour full name
טלפוןyour full name
כתבו לנוmore details
0 /
Previous
Next

נגישות
Scroll Up
WhatsApp chat